Yükleniyor
Whatsapp Hattımız

Elektrik Kablosu Bursa Fiyatları

Elektrik Kablosu Bursa Fiyatları

Elektrik Kablosu Bursa Fiyatları

Elektrik Kablosu Bursa

Eğer Nicola TESLA’nın en büyük hayali ‘herhangi bir malzemeye, ekipmana  gerek kalmadan elektriğin iletilmesi yani kablosuz enerji iletimi’ gerçekleşseydi hayatımızda olmayacak olan Elektrik Kablosu, TESLA’nın projelerinin gölgelenmesiyle beraber hayatımızın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Biz de bu yazımızda sizlerle Elektrik Kablosu Nedir, Elektrik Kablosu Ne İşe Yarar ve Elektrik Kablosu Renklerinin Anlamlarını paylaşacağız. Tüm bu bilgileri sizlerle paylaşmadan önce söylememiz gereken şey doğru elektrik kablosu seçimi, tecrübeli bir ekip ve kaliteli malzeme satıcısı ile tamamlanır. Bursa’da bulunan güvenli alışveriş hizmeti ve 1975 yılından günümüze kadar gelmiş tecrübeli ekibiyle Huzur Elektrik, elektrik kablosu Bursa denilince akla gelen ilk firmalardan birisidir.

Uygun fiyat ve yüksek kalitesiyle elektrik kablosu Bursa ilinde bulunan Huzur Elektrik’te satılmaktadır. Huzur Elektrik, Bursa ili içerisinde kolay ulaşımı, bilgili ve tecrübeli ekibi, hem mağazasında hem de e-ticaret sitesi (elektrikevi.com) üzerinden yaptıkları satışlar ile en çok tercih edilen firmalar arasında yerini almıştır.

Elektrik Kablosu Nedir?

Elektrik kablosu basit tabirle, içerisinde bir veya birden fazla iletkeni bulunduran dışında hem bu iletkenleri bir arada tutmak hem de can güvenliğini sağlamak adına yalıtkan bir kılıf ile sarılmış bir tür iletim malzemesidir. Elektrik kabloları kullanım yerine ve kullanım amacına göre değişiklk gösterebilir. Örneğin yoğun akım taşıyacak elektrik kablolarının içerisindeki iletken teller daha fazla iken daha az akım taşıyacak elektrik kablolarının içerisindeki iletken teller daha azdır. Bu iletken teller genellikle bakır ya da alüminyumdan oluşur.

Elektrik Kablosu Ne İşe Yarar?

Elektrik kablosu, elektrikle çalışan bir malzemeyi ana elektrik kaynağına bağlamaya yarar. Bu sayede çalışması için elektrik akımına ihtiyacı olan cihaz elektrik kablosunun taşıdığı akımla sorunsuzca çalışacaktır. Günlük yaşantımızın vazgeçilmez araçlarının çalışmasını sağlayan elektrik kabloları bizler için çok önemlidir.

Elektrik Kablosu Renkleri ve Anlamları

Herhangi bir elektrik tesisatının vazgeçilmez parçalarından olan elektrik kablolarının herbirinin bir anlamı vardır. Bu anlamlara ne kadar hakimiz? Avrupa Birliği’ne bağlı çoğu ülkede ve ülkemizde elektrik kablolarının renklerinin anlamı çoğu zaman aynıdır. Bizler bu başlık altında ülkemiz sınırları içerisinde kullanılan elektrik kablolarının renklerinin anlamlarını beraber keşfedeceğiz.

AC yani alternatif akımlı devrelerde kullanılan elektrik kablo renkleri kendi aralarında tek faz ve üç faz olarak ayrılırlar ve şu şekildedir:

AC, Tek fazlı sistemlerde kullanılan elektrik kablosu renkleri:

 • Topraklama kablosu (PE) : Yeşil – Sarı
 • Topraklama kablosu, elektrik prizlenin metal kısmına bağlanır ve olası elektrik kaçaklarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atmasını önlemek için kaçak mevcutsa bu kaçağı topraklama sistemine iletir.
 • Nötr Kablosu (N) : Mavi
 • Nötr Kablosu, diğer bir isimlendirmeyle negatif faz, elektrik elemanlarına negatif yükleme yapmaktan sorumludur.
 • Faz Kablosu (L) : Kahverengi – Siyah
 • Kahverengi ve siyah faz kabloları elektrik akımını ana tesisata iletir. Elektriği kullanmamızı sağlayan prizlere elektrik akımı bu kablolar sayesinde iletilir.

AC, Üç fazlı sistemlerde kullanılan elektrik kablosu renkleri:

 • Topraklama kablosu (PE) : Yeşil – Sarı
 • Nötr Kablosu (N) : Mavi
 • Faz Kablosu üç fazlı olduğundan kendi içerisinde;
 • faz : Kahverengi
 • faz : Siyah
 • faz : Gri

DC yani doğru akımlı devrelerde kullanılan elektrik kablo renkleri ise kendi aralarında aşağıdaki renkler ile belirtilirler:

 • Artı Kablosu (L+) : Kahverengi
 • Eksi Kablosu (L-) : Gri
 • Topraklama Kablosu (PE) : Yeşil – Sarı

Herhangi bir elektrik tesisatında daha farklı renkte elektrik kablolarıyla karşılaşmanız olası olsa da yazımızın bu başlığı altında normal  şartlar altında olması gereken renkteki elektrik kablolarının belirttik. Elektrik kablolarının renklere ayrılmasındaki en önemli sebep, elektik kablolarının maruz kalacağı herhangi bir işlemde hangi kablonun ne işlevi gördüğü bilinmelidir ki olası can ve mal kaybına yol açmadan güvenle çalışılabilinsin.

Elektrik Kablo Fiyatları Bursa

Elektrik kablo fiyatları ürünün çeşidine, kalitesine göre değişkenlik gösterir. Genelde metre üzerinden fiyatlandırılan elektrik kabloları, Bursa ilinde Huzur Elektrik firmasından temin edilebilir. Elektrik kablo fiyatları Bursa hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Whatsapp hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.